2013 EISNER AWARD NOMINEES!!

The nominations for one of the most prestigious awards in the industry are in and we at Zanadu have our own thoughts about how things should go down!! It's great to see so many creator owned and independent books getting the spotlight as it gives a sense of growth to the industry, that critics and fans alike are finally recognizing those who push the boundaries of this great medium. For a full list of nominees click here.

Best Short Story

Casey: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael  Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Erin: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael  Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Morgan: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael  Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Best Single Issue

Casey: Lose #4: “The Fashion Issue,” by Michael DeForge (Koyama Press)

Erin: Tales Designed to Thrizzle #8, by Michael Kupperman (Fantagraphics)

Morgan: The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Howard: The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Video Monkey: The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Best Continuing Series

Casey: Prophet, by Brandon Graham and Simon Roy (Image)

Erin: Fatale, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)

Morgan: Prophet, by Brandon Graham and Simon Roy (Image)

Howard: Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja (Marvel)

Video Monkey: The Manhattan Projects, by Jonathan Hickman and Nick Pitarra (Image)

Best New Series

Casey: Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja (Marvel)

Erin: Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja (Marvel)

Morgan: Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja (Marvel)

Howard: Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja (Marvel)

Video Monkey: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

None of us actually read anything in this category. Sorry.

Best Publication for Kids (age 8-12)

Casey: Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)

Erin: Crogan’s Loyalty, by Chris Schweizer (Oni)

Morgan: Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)

Howard: Road to Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Video Monkey: Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

Casey: Spera, vol. 1, by Josh Tierney et al. (Archaia)

Erin: Spera, vol. 1, by Josh Tierney et al. (Archaia)

Morgan: Ichiro, by Ryan Inzana (Houghton Mifflin)

Howard: Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies/Disney Hyperion)

Video Monkey: Spera, vol. 1, by Josh Tierney et al. (Archaia)

Best Humor Publication

Casey: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Morgan: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Howard: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Video Monkey: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Best Digital Comic

Casey: It Will All Hurt, by Farel Dalrymple

Morgan: It Will All Hurt, by Farel Dalrymple

Best Anthology

Casey: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)

Erin: 2000 AD, edited by Matt Smith (Rebellion)

Morgan: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)

Howard: No Straight Lines: Four Decades of Queer Comics, edited by Justin Hall (Fantagraphics)

Best Reality Based Work

Casey: The Infinite Wait and Other Stories, by Julia Wertz (Koyama Press)

Erin: A Chinese Life, by Li Kunwu and P. Ôtié (Self Made Hero)

Morgan: Marbles: Mania, Depression, Michelangelo & Me, by Ellen Forney (Gotham Books)

Howard: The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky (Abrams ComicArts)

Best Graphic Album - New

Casey: The Hive, by Charles Burns (Pantheon)

Erin: Unterzakhn, by Leela Corman (Schocken)

Morgan: The Hive, by Charles Burns (Pantheon)

Howard: Building Stories, by Chris Ware (Pantheon)

Video Monkey: The Hive, by Charles Burns (Pantheon)

Best Adaptation from Another Medium

Casey: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Erin: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Morgan: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Howard: Road to Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Best Graphic Album - Reprint

Casey: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Erin: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Morgan: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Howard: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Video Monkey: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Best Archival Collection/Project - Strips

Erin: Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson (Fantagraphics)

Howard: Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project - Comic Books

Casey: Wally Wood’s EC Stories: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Erin: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Morgan: Wally Wood’s EC Stories: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Howard: Wally Wood’s EC Stories: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best U.S. Edition of International Material

Casey: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido (Dark Horse)

Erin: Abelard, by Régis Hautiere and Renaud Dillies (NBM)

Morgan: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido (Dark Horse)

Howard: New York Mon Amour, by Benjamin LeGrand, Dominique Grange, and Jacques Tardi (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material - Asia

Casey: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)

Erin: Nonnonba, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)

Morgan: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)

Best Writer

Casey: Brandon Graham, Multiple Warheads, Prophet (Image)

Erin: Ed Brubaker, Fatale (Image)

Morgan: Matt Fraction, Hawkeye  (Marvel); Casanova: Avaritia (Marvel Icon)

Howard: Matt Fraction, Hawkeye  (Marvel); Casanova: Avaritia (Marvel Icon)

Video Monkey: Brandon Graham, Multiple Warheads, Prophet (Image)

Best Writer/Artist

Casey: Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories, vol. 5 (Fantagraphics)

Erin: Gilbert Hernandez, Love and Rockets New Stories, vol. 5 (Fantagraphics)

Morgan: Charles Burns, The Hive (Pantheon)

Howard: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Video Monkey: Charles Burns, The Hive (Pantheon)

Best Penciller/Inker

Casey: David Aja, Hawkeye (Marvel)

Erin: Becky Cloonan, Conan the Barbarian (Dark Horse); The Mire (self-published)

Morgan: Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Cargo of Doom (IDW)

Howard: Becky Cloonan, Conan the Barbarian (Dark Horse); The Mire (self-published)

Video Monkey: David Aja, Hawkeye (Marvel)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

Casey: Katsuya Terada, The Monkey King vol. 2 (Dark Horse)

Erin: Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)

Morgan: Katsuya Terada, The Monkey King vol. 2 (Dark Horse)

Howard: Katsuya Terada, The Monkey King vol. 2 (Dark Horse)

Best Cover Artist

Casey: Brandon Graham, King City, Multiple Warheads, Elephantmen #43 (Image)

Erin: Yuko Shimizu, The Unwritten (Vertigo/DC)

Morgan: Sean Phillips, Fatale (Image)

Howard: Brandon Graham, King City, Multiple Warheads, Elephantmen #43 (Image)

Video Monkey: Sean Phillips, Fatale (Image)

Best Coloring

Casey: Brandon Graham, Multiple Warheads (Image)

Erin: Brandon Graham, Multiple Warheads (Image)

Morgan: Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale  (Image); BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)

Howard: Brandon Graham, Multiple Warheads (Image)

Video Monkey: Charles Burns, The Hive (Pantheon)

Best Lettering

Casey: Paul Grist, Mudman (Image)

Erin: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Morgan: Paul Grist, Mudman (Image)

Video Monkey: Paul Grist, Mudman (Image)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Casey: ComicsAlliance, edited by Joe Hughes, Caleb Goellner, and Andy Khouri

Morgan: ComicsAlliance, edited by Joe Hughes, Caleb Goellner, and Andy Khouri

Video Monkey: ComicsAlliance, edited by Joe Hughes, Caleb Goellner, and Andy Khouri

Best Comics-Related Book

Casey: Woodwork: Wallace Wood 1927–1981, edited by Frédéric Manzano (CasalSolleric/IDW)

Erin: Woodwork: Wallace Wood 1927–1981, edited by Frédéric Manzano (CasalSolleric/IDW)

Morgan: Woodwork: Wallace Wood 1927–1981, edited by Frédéric Manzano (CasalSolleric/IDW)

Howard: Mastering Comics, by Jessica Abel and Matt Madden (First Second)

Best Educational/Academic Work

Howard: Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley (University Press of Mississippi)

Best Publication Design

Casey: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, designed by Randy Dahlk (IDW)

Erin: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon)

Morgan: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon)

Howard: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon)